Inicijativa za dopunu Sporazuma o slobodnoj trgovini sa Turskom

Poslovno udruženje Žitounija, Novi Sad je 30.septembra 2020.godine dostavilo Kabinetu Predsednika Republike Srbije, uz sledeće:


OBRAZLOŽENJE


Na osnovu Sporazuma o slobodnoj trgovini između Srbije i Turske predviđeno je,  između ostalog, da se BEZ CARINE, u Srbiju iz Turske uvozi MLINSKA OPREMA. Proizvod koji se dobije meljavom pšenice tj. korišćenjem te opreme je BRAŠNO za ljudsku ishranu koje, nažalost, NE MOŽE  da se izvozi u Tursku  bez carine i  uopšte da se izvozi jer nije oslobođeno carine, te iz tog razloga nije konkurentno na Turskom tržištu.  

Apsolutno je nelogično da se u Srbiju iz Turske bez carine uvoze proizvodi visokog stepena obrade (mlinska oprema) a naš proizvod  (brašno je niži stepen obrade) nije oslobođen carine.

Ako ovaj slučaj prevedemo na jezik konkretnih brojki, situacija se pokazuje kao potpuno apsurdna:

  • prema podacima mlinova – članica Žitounije, uvoz mlinske opreme iz Turske u Srbiju u 2018 i 2019.godini  iznosio je oko 4 miliona evra a izvoz brašna za ljudsku ishranu u Tursku u istom periodu iznosio je nula (0,00) tona odnosno evra.

  • argumenti Turske strane, da bi uvoz brašna za ljudsku ishranu  iz Srbije u Tursku ugrozio njihovu domaću proizvodnju brašna, je potpuno neosnovan, jer:

      • prema podacima dostupnim Žitouniji, godišnja potrošnja hleba  po glavi stanovnika u Turskoj iznosi oko 100 kilograma , odnosno u državi od 83 miliona stanovnika, godišnja potrošnja brašna za ljudsku ishranu iznosi oko 6 miliona tona.

      • da podsetimo, BiH je npr. 2018.godine izvezla u Tursku brašna za ljudsku ishranu bez carine (na osnovu njihovog sporazuma o slobodnoj trgovini sa Turskom) u količini od preko 70.000 tona, iako je BiH država koja ima skromnu  proizvodnju pšenice koja nije dovoljna ni za sopstvene potrebe. U prvih osam meseci ove godine izvoz brašna je bio znatno manji – 7.781 tonu, verovatno iz razloga jer se sada zahteva dokaz o domaćem poreklu sirovine.

 

Imajući u vidu napred iznete argumente, predlaženo je sledeće:



PREDLOG

  1. da se odmah pokrene inicijativa da se dopuni Sporazum sa Turskom u smislu da se za izvoz brašna za ljudsku ishranu iz Srbije u Tursku odobri godišnja KVOTA od 10.000 tona, što bi bila alikvotna vrednost u odnosu na prosečni godišnji bescarinski uvoz mlinske opreme iz Turske u Srbiju.

Navedena količina uvoznog brašna za ljudsku ishranu iz Srbije ne bi ugrozila domaću Tursku 
proizvodnju brašna jer bi u ukupnoj potrošnji brašna u Turskoj učestvovala sa svega 1,7 promila, što je tržišno beznačajno učešće.


NAPOMENA:

Kabinet Predsednika Republike pismeno je obavestio da je predmetna inicijativa prosleđena Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede na dalji postupak.

Previous
Previous

Predlog da vlada RS pokrene inicijativu prema vladama S. Makedonije i BIH za ukidanje evidencionih markica za brašno

Next
Next

Aktivnosti Žitounije za vreme trajanja vanrednog stanja zbog COVID-19