Izvoz brašna na KIM

Obaveštavamo Vas da se saopštenje od subote, 6. jun 2020.godine, da su ukinute tzv. ''recipročne mere'' koje se odnose na izvoz naših roba na KiM  NE ODNOSI NA  IZVOZ BRAŠNA NA KIM (i na izvoz građevinskih blokova) jer i dalje ostaje na snazi posebna taksa od 40 evra/toni brašna.

Žitounija će odmah uputiti dopis nadležnim državnim organima sa predlogom da u pregovorima predlože momentalno ukidanje posebne takse (40 evra/toni)  za izvoz brašna u KiM.


 

INICIJATIVA dostavljena:

  • KANCELARIJA ZA KOORDINACIONE POSLOVE U PREGOVARAČKOM PROCESU SA PRIVREMENIM INSTITUCIJAMA SAMOPURAVE U PRIŠTINI
    n/r g. Dragan Vadisavljević, direktor

  • VLADA REPUBLIKE SRBIJE
    n/r  Kabinet predsednice Vlade

  • MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I VODOPRIVREDE
    n/r g. Branislav Nedimović

  • MINISTARSTVO TRGOVINE, TURIZMA I TELEKOMUNIKACIJA
    n/r g. Rasim Ljajić, potpredsednik Vlade

  • PRIVREDNA KOMORA SRBIJE
    n/r g. Marko Čadež

 

IZVOZ BRAŠNA U KOSOVO I METOHIJU

Poštovani,

poznato vam je da su privremene kosovske institucije u subotu, 6. juna 2020.godine ukinule tzv.  ''recipročne mere'' (sa opcijom da iste, po njihovoj proceni,  mogu ponovo aktivirati).  Ovom merom ponovo je omogućen izvoz naših roba na KiM bez naplate posebne takse od 100%.

Međutim, nesmetan izvoz naših roba u KiM nije omogućen za sve proizvode jer nije ukinuta POSEBNA DAŽBINA, koja se uvedena još 23. oktobra 2017.godine i koja se ponovo naplaćuje od 1. maja 2020.godine (posebna dažbina se odnosi na brašno i građevinske blokove).

Posebna dažbina na brašno iz Srbije iznosi 40 evra/toni (ili 1.000 evra/kamionu). Naplata nevedene posebne dažbine poskupljuje naše brašno za oko 17% i čini ga tržišno nekonkurentnim. U maju mesecu, kada se već naplaćivala predmetna dažbina, izvoz brašna u KiM iznosio je svega 404 tone (mesečni prosek izvoza  brašna u KiM  u vreme bez važenja posebnih nameta prosečno je iznosio oko 2.700 tona).  

Molimo vas da u pregovorima sa privremenim institucija samouprave u Prištini zahtevate momentalno ukidanje predmetne dažbine, kako bi se obezbedila slobodna trgovina, bez vancarinskih barijera, i za promet brašna. 

Previous
Previous

Aktivnosti Žitounije za vreme trajanja vanrednog stanja zbog COVID-19