EKONOMSKI POLOŽAJ MLINSKE DELATNOSTI U 2022. GODINI

U 2022. godini, ekonomski položaj mlinske industrije znatno se pogoršao, najviše zbog preduzetih mera Vlade Srbije. Nabrojaćemo samo neke najvažnije.


ZAMRZAVANJE CENA MALIH PAKOVANJA BRAŠNA
- Vlada Srbije je, u cilju obezbeđivanja sigurnosti i stabilnosti snabdevanja građana najvažnijim prehrambenim proizvodima po prihvatljivim cenama, donela posebnu uredbu (koja je nekoliko puta produžavana i dopunjavana) na koji način je ograničila cene određenih proizvoda. Ovom uredbom ubuhvaćeno je i brašno T-400 i T-500 malih pakovanja (od 1 do 5 kg), čije su cene zamrznute na zatečenom nivou na dan 15.11.2021.godine.

Mlinovi su u prethodnom periodu (od decembra 2021.godine do 31. jula 2022.godine), u skladu sa uredbom, u celosti ispunjavali svoje obaveze u snabdevanju građana malim pakovanjima brašna, na koji način su dali svoj puni doprinos stabilnom i sigurnom snabdevanju građana, kako po količinama, tako i po odgovarajućim cenama. U navedenom periodu tržištu je isporučeno 36.389 tona malih pakovanja brašna.

S obzirom da je Vlada Srbije, svesno, troškove socijalne politike prebacila na teret mlinske industrije (umesto na budžet), Poslovno udruženje industrijskih mlinova Srbije je zahtevalo da Vlada nadoknadi mlinovima razliku između tržišne i uredbom ograničene cene malih pakovanja brašna.

Vlada Srbije je prihvatila zahtev Žitounije, tako da je mlinovima (proizvođačima malih pakovanja brašna) obezbedila :

• za decembar 2021.godine i januar 2022.godine, da u povoljnom paritetu kupe od robnih rezervi Srbije 15.000 tona pšenice, i
• za februar i mart 2022.godine isplaćeno je 160 miliona dinara.

Posle napred navedenog perioda, mlinovi – proizvođaći malih pakovanja brašna T-400 glatko i T-500 (od 1 do 5 kg), u skladu sa Uredbom o ograničenju visine cena osnovnih životnih namirnica, u periodu april, maj, jun i jul 2022.godine isporučili su tržištu 16.130 tona navedenih tipova brašna, i za taj period ni do danas nije izvršena nadoknada razlike u ceni. Iz tog razloga, mlinovi su ponudili:




PREDLOG REŠENJA

1. Isplata razlike u ceni koja nije urađena za mesece april, maj, jun i jul 2022. godine za količinu od 16.130 tona brašna, iz budžeta treba obezbedi 193.55 miliona dinara, a sve u skladu sa čl. 37. st. 5, Zakona o uređenju tržišta poljoprivrednih proizvoda (''Sl.glasnik RS'' br.67/2021).

2. (ALTERNATIVA): Ukoliko postoji problem obezbeđivanja dodatnih finansijskih sredstava iz agrarnog budžeta (ili budžetske rezerve), predlažemo Vladi da primeni već korišćeni model isplate mlinarima kao za decembar 2021.godine i januar 2022.godine, tako da se mlinovima – proizvođačima malih pakovanja brašna, zaključkom Vlade, pod istim uslovima, kao i početkom 2022.godine (paritet i cene pšenice) obezbedi kupovina pšenice iz robnih rezervi u količini od 29.034 tona pšenice.

Posebno napominjemo da su mlinovi opterećeni sve većim troškovima poslovanja: cena pšenice je porasla, a kontinuirano rastu cene energije, papirne ambalaže, radne snage, a posebno kamata (koje po revolving kreditima već iznose 7-8% godišnje).

Smatramo da je traženi iznos sredstava relativno mali, a mlinarima - proizvođačima malih pakovanja brašna, ta sredstva mnogo znače, kao i da ne postoje razlozi da Vlada Srbije ne bi mogla udovoljiti ovom zahtevu, posebno imajući u vidu da je mlinska industrija jedini garant urednog i stabilnog snabdevanja tržišta brašnom, a destabilizacijom ove proizvodnje, destabilizovaće se i domaće tržište brašna, što se u ovo krizno vreme ne sme dozvoliti.


ZABRANA IZVOZA BRAŠNA
– Vlada Srbije je u martu mesecu 2022.godine zabranila izvoz brašna . Ova zabrana je važila oko dva meseca. Mera je doneta bez ikakvog ekonomskog opravdanja jer su mlinovi imali velike viškove brašna za izvoz a na regionalnom tržištu brašna je vladala visoka konjuktura i visoke cene. Za dva meseca, mlinovi su izgubili izvoz oko 40.000 tona brašna u vrednosti od oko 17 miliona evra. Kada je mera zabrane izvoza ukinuta, konjuktura na regionalnom tržištu je već prolazila.

SMANJENA REALIZACIJA BRAŠNA NA DOMAĆEM TRŽIŠTU
– Vlada Srbije je kao meru socijalne politike, da bi obezbedila jeftiniji tzv. ''narodni hleb'' (vekne hleba od 500 grama od brašna T-500), ograničila cene tog hleba. Kao meru kompenzacije, Vlada je pekarima preko robnih rezervi, u više navrata, omogućila kupovinu brašna T-500 po ceni od 30.00 din/kg (odnosno 33.00 sa PDV). Intervencija Vlade na tržištu brašna traje praktično cele godine. Posledica toga je da je mlinarima znatno smanjeno učešće u prodaji brašna na domaćem tržištu.

Previous
Previous

IZVOZ BRAŠNA U 2022. GODINI

Next
Next

SMANJENJE BROJA ZANATSKIH MLINOVA